PROGRAMME


Wednesday 18.05

Sala Gerard
19:00
OPENING CEREMONY
20:00
50 rocznica Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu
THE SHOP ON THE MAIN STREET
Ján Kadár, Elmar Klos
Czechoslovakia, 1965
F 128 min



THURSDAY 19.05

Sala Gerard
13:30
THE VOICE OF PEACE
Frédéric Cristea
France, 2016
D 52 min
14:45
(A)
7 DAYS IN ST. PETERSBURG
Reuven Brodsky
Israel, 2016
D 60 min
16:30
(A)
BENTE AND ALEKSANDER
Andrzej Titkow
Poland, 2016
D 31 min
17:30
STORY OF IRENA SENDLER
Andrzej Wolf
Poland, 2016
D 27 min
18:45
(A)
EINSTEIN IN THE HOLY LAND
Noa Ben Hagai
Israel, 2016
D 55 min
20:45
SON OF SAUL - special screening
László Nemes
Hungary, 2016
f 117 min



Friday 20.05

Sala Gerard
13:00
SONG OF SONGS
Eva Neymann
Ukraine, 2016
f 76 min
14:30
(A)
THEODORE BIKEL: IN THE SHOES OF SHOLOM ALEICHEM
John Lollos
USA, 2014 D, 75 min
D 75 min
17:00
(A)
SUMMER SOLSTICE
Michał Rogalski
Poland, Niemcy, 2014
f 95 min
19:30
(A)
AKA NADIA
Tova Ascher
Israel, UK, 2016 /td>
f 115 min

Sala Zbyszek
12:45BEYOND THE FEAR
Herz Frank, Maria Kravchenko
Israel, Latvia, Russia, 2014
d 80 min
14:30KAPO IN JERUSALEM
Uri Barbash
Israel, 2016
f95 min
16:15THE BENTWICH SYNDROME
Gur Bentwich
Israel, 2016
d68 min
17:35THE KOZALCHIC AFFAIR
Roni Ninio
Israel, 2016
d60 min
18:45DELI MAN
Erik Greenberg Anjou
USA, 2014
d91 min
20:30I WANT TO LIVE
Ewa Żmigrodzka, Krzysztof Zwoliński
Poland, 2014
sd 29 min
IN OTHER WORDS
Tal Kantor
Israel, 2016
sa 6 min
MARKISH
Murad Ibragimbekov
Russia, 2016
sd 15 min
WOMEN IN SINK
Iris Zaki
Israel, UK, 2016
sd 37 min



Saturday 21.05

Sala Gerard
10:00
(A)
THE KOZALCHIC AFFAIR
Roni Ninio
Israel, 2016
d60 min
12:00
(A)
KAPO IN JERUSALEM
Uri Barbash
Israel, 2016
f95 min
14:15
(A)
THE MUSES OF BASHEVIS SINGER
Shaul Betser, Asaf Galay
Israel, 2014
D 72 min
16:15
(A)
THE DYBBUK. A TALE OF WANDERING SOULS
Krzysztof Kopczyński
Poland, 2016
D 86 min
18:45
(A)
THE BENTWICH SYNDROME
Gur Bentwich
Israel, 2016
D 68 min
20:45
(A)
DEMON
Marcin Wrona
Poland, 2016
f 90 min

Sala Zbyszek
10:307 DAYS IN ST. PETERSBURG
Reuven Brodsky
Israel, 2016
d 60 min
11:45
AKA NADIA
Tova Ascher
Israel, UK, 2016
f 115 min
14:00
ORPHANS OF THE REVOLUTION
Igal Bursztyn
Israel, 2016
d 85 min
15:40
(A)
THE BINDING OF YITZHAK
Nati Adler
Israel, 2016
d 52 min
17:40
(A)
STORY OF IRENA SENDLER
reż. Andrzej Wolf
Polska, 2016
D 27 min
19:00
(A)
KLEZMER
Piotr Chrzan
Poland, 2016
f 93 min
21:30
EINSTEIN IN THE HOLY LAND
reż. Noa Ben Hagai
Izrael, 2016
D 55 min



Sunday 22.05

Sala Gerard
10:00
(A)
ORPHANS OF THE REVOLUTION
Igal Bursztyn
Israel, 2016
d 85 min
12:30
(A)
FEVER AT DAWN
Péter Gárdos
Hungary, Israel, Sweden
f 105 min
15:30
(A)
BEYOND THE FEAR
Herz Frank, Maria Kravchenko
Israel, Latvia, Russia, 2014
D 80 min
19:00*CLOSING CEREMONY
POLIN Museum of the History of Polish Jews
20:30GRAND PRIX – GOLDEN WARSAW PHOENIX WINNER

Sala Zbyszek
10:15
I WANT TO LIVE
Ewa Żmigrodzka, Krzysztof Zwoliński
Poland, 2014
sD 29 min
IN OTHER WORDS
Tal Kantor
Israel, 2016
sa 6 min
MARKISH
Murad Ibragimbekov
Russia, 2016
sd 15 min
WOMEN IN SINK
Iris Zaki
Israel, UK, 2016
sd 37 min
12:00
THEODORE BIKEL: IN THE SHOES OF SHOLOM ALEICHEM
John Lollos
USA, 2014
d 75 min
13:30THE VOICE OF PEACE
Frédéric Cristea
France, 2016
D 52 min
14:45SONG OF SONGS
Eva Neymann
Ukraine, 2016
f 76 min
16:15
(A)
THE TORAH AND THE SWORD
Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek
Poland, 2016
d 55 min






(A) - Q&A with the authors after screening

F – feature film

D – documentary film

S – short film

A – film animowany


* Admission to the opening and closing ceremonies by invitation only
Admission to all screenings is free
Kino Muranów, Warszawa, ul. Andersa 5


formularz regulamin logo polski
2009-2016@pixele.net

Ta witryna używa plików cookie. Korzystają…c ze strony wyrażasz zgodę™ na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.