2009-gość

Adam Holender

“Moim zdaniem operator powinien podchodzić do każdego filmu ze świeżością stylu, służąc wizji reżysera i treści scenariusza”.

Adam Holender urodził się w Krakowie w roku 1937. Wczesne dzieciństwo spędził w obozie pracy na Syberii, gdzie deportowano jego rodzinę przed wybuchem drugiej wojny światowej. Rodzinie pozwolono wrócić do Krakowa w roku 1947 i tam Adam Holender ukończył szkołę i zaczął studia na wydziale architektury. W tym okresie zaczął się interesować fotografią a potem filmem, w wyniku czego zdał do szkoły filmowej w Łodzi.

“Nie potrafię sobie wyobrazić bardziej ekscytujących, stymulujących i bogatych pięciu lat życia jako student. Zawsze będę wdzięczny za to doświadczenie”.

Po ukończeniu szkoły i magisterium operatora filmowego pracował przy wielu produkcjach filmowych w Polsce. W roku 1966 wyjechał do Kanady a wkrótce potem do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Nowym Jorku. Wkrótce znalazł pracę jako operator filmów dokumentalnych i reklamowych. W roku 1968 został zatrudniony jako operator przy filmie Johna Schlesingera „Nocny kowboj”. W następnych latach pracował w Nowym Jorku, Los Angeles i w Europie przy ponad trzydziestu pięciu filmach fabularnych i setkach reklam telewizyjnych. Adam Holender jest członkiem American Society of Cinematographers, Directors Guild of America i The Academy of Motion Picture Arts and Sciences.

Dzięki uprzejmości Festiwalu Plus Camerimage.