2012

    Już po raz ósmy otwieramy Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”. Tym samym zapraszamy Was w wielobarwną podróż po kulturze żydowskiej, ze wszystkimi jej barwami i odcieniami. To podróż nie tylko w czasie, ale i przestrzeni, albowiem dzięki taśmie celuloidowej będziemy nie tylko cofać się w czasie i wyruszać w przyszłość, ale i przemierzymy przez wiele krain – tych mniej i bardziej egzotycznych. Będziemy wspominać czas zagłady; obejrzymy inscenizacje wydarzeń sprzed lat, wysłuchamy też świadectw uczestników zamierzchłych wydarzeń. Wysłuchamy opowieści nie tylko tych Żydów, którym czas wyrył zmarszczki na ich twarzach, ale również tych, którzy są młodzi i z nadzieją patrzą w przyszłość, zastanawiają się nad swoją żydowską tożsamością i rozważają problemy współczesności, która nie zawsze sprzyja wzmacnianiu ich żydowskiej wiary.

Dzięki filmom, które pokażemy Wam na Festiwalu, dowiecie się, czy człowiek, który kiedyś był skinheadem, może stać się religijnym chasydem. Poznacie zawirowane życiorysy Leo Leszka Kantora i Zygmunta Baumana – dowiecie się jak wiatr historii wpłynął nie tylko na ich samych, ale i na ich rodzinę. Dowiecie się również o tym, że społeczności żydowskiej na całym świecie dotyczą problemy spotykane we wszystkich zakątkach świata; takie jak rozwój społeczności gejowskiej w Izraelu, czy problem prostytucji. Wysłuchacie opowieści o wycieczkach turystycznych, których główną atrakcją są działania wojenne na terenie Strefy Gazy. Zobaczycie filmy o wieloletnich rozstaniach rodzeństw i ich ponownym spotkaniu pod koniec życia. Dzięki „Żydowskim Motywom” doświadczycie szerokiej palety doznań – od smutku po radość, euforię i wzruszenie. Bo kultura żydowska, choć wielu wydaje się nader egzotyczna, jest kulturą ludzi z jednej strony różnych od nas, ale z drugiej strony – myślących i czujących jak każdy z nas.

Nasz Festiwal to motywy żydowskie kreślone nie tylko z pomocą twórców filmowych. To również koncerty i dyskusje ze znawcami tej kultury. To spotkania reżyserów i dziennikarzy z widzami. To wymiana spostrzeżeń ludzi młodych i doświadczonych. Właśnie dlatego powstał Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”. Abyście mogli lepiej poznać i zrozumieć to, co było kiedyś, i to, co jest teraz. I aby z nadzieją patrzeć w przyszłość. Przyszłość wielu kultur, religii i przekonań.

Zapraszamy Was wszystkich na Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”.